UDRUŽENJE MEDICINSKIH SESTARA-TEHNIČARA I BABICA REPUBLIKE SRBIJE
ASSOCIATION OF NURSES-TECHNICIANS AND MIDWIVES OF THE REPUBLIC OF SERBIA
Republika Srbija
11000 Beograd, Resavska 28
Tel/Fax: 011/ 334 73 53; 334 73 54
E-mail: office@umsts.org

Detalji programa

Prevencija bolničkih infekcija na temelju iskustava WFHSS (Svetskog foruma za sterilizaciju i dezinfekciju)

Cilj programa: Prevencija bolničkih infekcija

Dodatne informacije

Organizator: Udruženje medicinskih sestara-tehničara i babica Republike Srbije

Akreditovan za: medicinske sestre i zdravstvene tehničare i babice

Bodovi za polaznika: 5

Bodovi za autora: 7

Broj akreditacije: D-1-974/18

Broj odluke: 153-02-2275/2018-01

Akreditovan dana: 21.08.2018.

Autor: Fenmen Alidini, Viši medicinski tehničar, VMA, Beograd

Akreditacija važi do: 20.08.2019.

Kotizacija: 500.00 RSD

Kratak sadržaj:

Nazokomijalne ili intrahospitalne infekcije su sve one infekcije koje pacijent dobije za vreme lečenja u bolničkoj sredini,a da pre hospitalizacije nisu bile prisutne kod zaraženih pacijenata, Podela: Endogene (autoinfekcije) mikroorganizmi su prisutni u telu pacijenta pri prijemu u bol.ustanovu,ali bez znakova infekcije i Egzogene (krisinfekcije) nastaju unakrsnom kontaminacijom

PRENOŠENJE – LANAC INFEKCIJE: Putem vazduha (kapljične infekcije), direktnim kontatom (preko krvi ili telesnih tečnosti), putem prenosnika (oštrim predemetima,kontaminiranom odećom,štetočina kao što su glodari,insekti.. i RUKE kao najčešći put prenosa infekcija).

PUTEVI PRENOŠENJA Udisanjem, direktni kontakt-apsrpcija preko kože ili očiju, gutanje, parenteralni- ubod iglom. Najčešći patogeni uzročnici intrahospitalnih infekcija su: Staphylococus aureus (MRSAili ORSA), Escherichija coli, Enterococus, Pseudomonas, B.Clostridija deficile.

Lična higijena i higijena ruku – Radnu odeću (uniformu), menjati svakodnevno i svaki put nakon prljanja infektivnim materijalom. Ne mešati uniformu sa civilnom odećom  ( garderobni ormari sa dve pregrade).Uniforma se ne sme prati kući. Medicinsko osoblje ne smje konzumirati hranu u bolničkim odeljenjima ( obedovati isključivo u restoranima društvene ishrane).

Mere higijene ruku

  • Bakterije ne mogu hodati, leteti,skakati, ali imaju svog prevoznika (taksi) - RUKE
  • Najčešći način prenosa patogenih uzročnika je preko ruku !!!!
  • Pranje ruku je 3x najnajjeftiniji, najjednostavniji i najefikasnija mera za sprečavanje širenja bolničkih infekcija
  • Dezinfekcija nije zamena za pranje ruku, to su postupci koji jedan drugog dopunjuju

Ostale higijenske mere

  • Ne kontaminaciji,(izbegavati kontaminaciju ruku što je više moguće) podrazumeva:
    • Dobra priprema za rad,( sve pri ruci, što manje nepotrebnih pokreta),
    • Izbegavati dodir rukama (koristiti slavine i dozere sa senzorom ili polugom,vrata bez kvake),
  • Sigurno odlaganje bolničkog otpada (kontejneri otporni na probijanje očtrim predmetima, dostupni pri ruci, odlaganje bez dodirivanja rukom, razvrstavanje otpada po mestu nastanka)

Opasni medicinski otpad se deli na: infektivni otpad, oštri predmeti, patološki otpad, farmaceutski otpad, hemijski otpad, radiološki otpad,citotoksični otpad, posude pod visokim pritiskom

Infektivni otpad pre odlaganja na deponijama se pakuje u posebno obeleženim kontejnerima, usitnjava, steriliše

Imunizacija (vakcinacija) od hepatitisa B i influence, bi za med. osoblje morala biti obaveza.a ne samo preporuka.

Cilj  edukacije je da se ukaže na važnost primene svih higijenskih mera kako bi se podigao nivo bolničke higijene i broj unutarbolničkih infekcija sveo na minimum

Neophodno je poboljšati saradnju – prihvatiti preporuke  WFHSS kako bi se nivo higijene u bolnicama podigao na viši nivo.

Raspoloživo vreme za učenje: 180 min.

Literatura: Predavanje - Prevencija BI na temelju iskustava WFHSS, Intrahospitalne infekcije, WFHSS-training-1-09_sr

Raspoloživo vreme za rešavanje testa: 120 min.

Broj pitanja na testu: 50

OTVORITE KORISNIČKI NALOG

Izvršite uplatu kotizacije

Obavestite nas o uplati kotizacije koju ste izvršili putem elektronske pošte na adresu poseban mejl umstbs@gmail.com ili slanjem uplatnice na faks 0113347354. Nakon 24 h od uplate kotizacije, biće vam omogućeno pristupanje onlajn edukaciji. Ukoliko to ne učinite, bićete upisani tek kada Vaša uplata bude registrovana.

Upoznajte se sa testom

Ovde ćete naći priloge koje su autori pripremili za sticanje potrebnog znanja.
U njima se nalaze svi potrebni odgovori na pitanja iz testa. Priloge otvarate klikom na link. Dok proučavate literaturu, potrudite se da nađete tačne odgovore na pitanja koja će vam biti postavljena.

Upoznajte se sa literaturom

Ovde ćete naći priloge koje su autori pripremili za sticanje potrebnih znanja.
U njima se nalaze svi potrebni odgovori na pitanja iz testa. Priloge ćete otvoriti klikom na link. Dok proučavate literaturu, potrudite se da nađete tačne odgovore na pitanja koja će vam biti postavljena.

Pristupite rešavanju testa

Test koji polažete aktivirajte klikom na link. Za rešavanje testa imate na raspolaganju vreme koje će biti naznačeno pre nego što pristupite rešavanju testa. Kada završite sa davanjem odgovora na pitanje, morate proveriti da li ste tačno odgovorili na pitanje pritiskom na dugme "Proveri", koje se nalazi ispod serije ponuđenih odgovora. Klikom na navedeno dugme, potvrđujete dati odgovor. U suprotnom vaš odgovor neće biti evidentiran. Imate dva pokušaja davanja tačnog odgovora na postavljeno pitanje. U slučaju da su oba odgovora pogrešna, prelazite na sledeće pitanje.

Svi vaši odgovori biće bodovani, pozitivno (kada odgovorite tačno). Konačan broj poena koje ste osvojili na pitanja koja rešavate, možete videti nakon odgovora na poslednje pitanje u testu.

Kada završite sa rešavanjem poslednjeg pitanja, platforma će vas odmah obavestiti koji rezultat ste postigli. Ukoliko broj osvojenih poena na testu bude manji od 60% maksimalnog broja poena, niste položili test i ne možete pristupiti popunjavanju Evaluacionog upitnika.

Popunite evaluacioni upitnik

Ukoliko ste tačno odgovorili na više od 60% maksimalnog broja, pojaviće se obaveštenje "Položen test! Čestitamo! Položili ste test!"

Takodje vam je na ovoj stranici omogućen uvid u odgovore na pitanja kako bi ste locirali svoje greške. U nastavku ove poruke, korisnicima koji su uplatili kotizaciju biće omogućen pristup Evaluacionom upitniku, čije je popunjavanje obavezno i predstavlja poslednji preduslov za preuzimanje potvrde o uspešno položenom testu.

"Upitnik za evaluaciju programa" – otvorite ga klikom, i popunite. Pošaljite ga klikom na dugme "Pošalji svoje odgovore".

Preuzmite potvrdu

Kada pošaljete evaluacioni upitnik, kliknite na dugme "Nastavak". Platforma će vam omogućiti pristup potvrdi o položenom testu u PDF formatu. Kada preuzmete potvrdu možete je odštampati odmah ili naknadno. Ovim je procedura polaganja onlajn-testa završena.

Nije dostupno. Morate se prijaviti na platformu.

Nije dostupno. Morate se prijaviti na platformu.

  1. Predavanje - Prevencija BI na temelju iskustava WFHSS
    Fenmen Alidini
    Format: ppt, Veličina: 17 MiB

    Nije dostupno. Morate se prijaviti na platformu.

  2. Intrahospitalne infekcije
    Format: pdf, Veličina: 96 KiB

    Nije dostupno. Morate se prijaviti na platformu.

  3. WFHSS-training-1-09_sr
    V. Buchrieser, T. Miorini
    Format: pdf, Veličina: 880 KiB

    Nije dostupno. Morate se prijaviti na platformu.

Dodatna Literatura

  1. Osnovna skripta za reprocesuiranje med. instrumenata 2013. godina,poglavlja: 6. Osnove rukovanja hir.instrumentima,7.Osnove čišćelja i dezinfekcije, 8.Pakovanje materijala za sterilizaciju, 9.Osnove sterilizacije – prevod,  Autori:   Dr. Viola Buchrieser , Gertrud Hauser, Maria Theresia Enko.Dostupno na: https://wfhss.com/wp-content/uploads/wfhss-training-1-09_sr.pdf
  2.  Priručnik za sterilizaciju u medicini- vodič za medicinske sestre i tehničare. Autor VMT Alidini Fenmen, Beograd 2017. ISBN 978-86-80916-00-2 Dostupno na:  http://digitalneknjige.medapp.rs/prirucnik_za_sterilizaciju_u_medicini/
  3. Dušan Drndarević,Slavenka Janković, Bolničke infekcije, definicije, Beograd,Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović-Batut”, 2008 ISBN 978-86-7358-041 Priručnik 1
  4.  Centralna sterilizacija- stručni časopis srpskog udruženja sterilizacije i dezinfekcije broj ,1 2013.god ISSN 2334-7198, Glavni i odgovorni urednik Dejan Petrović
  5.  Vlatka Bojić – Turčić,Sterilizacija i dezinfekcija u medicini, medicinska naklada – Zagreb  2010. god.
  6. Prof. Dr Dragan Delić,Klinika za tropske i infektivne bolesti KC Srbije, Intrahospitalne infekcije. http://www.stetoskop.info/Intrahospitalne-infekcije-3992-c70-content.htm
  7. Ministarstvo za zdravlje na R. Makedonija, Infektologija, Upatstva za praktikuvanje medicina zasnovana na dokazi [1], Pristupljeno 5. 2. 2017
  8.  "Steam Sterilization Principles". STERIS Life Sciences. November 2013.
  9. "ATSDR - Medical Management Guidelines (MMGs): Ethylene Oxide".  www.atsdr.cdc.gov. Retrieved 2016-05-17.

Nije dostupno. Morate se prijaviti na platformu.

Nije dostupno. Morate se prijaviti na platformu.

Nije dostupno. Morate se prijaviti na platformu.